Jak rozpoznać udar?

Jak rozpoznać udar? – przeczytaj ten tekst i zapamiętaj podstawowe objawy. Mogą uratować komuś życie w krytycznej sytuacji.

Jak rozpoznać udar? Oto kilka najbardziej typowych objawów. Jeśli zauważysz u siebie lub u osoby, z którą jesteś, działaj błyskawicznie.

– problemy z wyraźnym mówieniem

– opadający kącik ust z jednej strony

– problem z przełykaniem śliny

– zaburzenie widzenia

– zawroty głowy (mogą im towarzyszyć nudności)

– zaburzenia równowagi

– jednostronny paraliż postępujący z upływem czasu

Nie marnuj czasu, nie licz na to, że „odpoczniesz” i jakoś to będzie. Jeśli nie trafisz natychmiast do szpitala, to skutki udaru będą tragiczne. Najczęstszy błąd, który popełniamy to szukanie doraźnej ulgi. Taktyka: „położę się, odpocznę, może przejdzie” to prosta droga do kalectwa albo śmierci.

Jeśli podejrzewasz udar, spójrz w lustro

jacek rozenek udar książka

Patrząc na swoje odbicie w lustrze spróbuj się uśmiechnąć – to może wydać ci się zalecenie absurdalne, ale jeśli w lustrzanym odbiciu zobaczysz zamiast uśmiechu niesymetryczny grymas, z opadającym jednym kącikiem ust – natychmiast dzwoń po pogotowie.

Przed lustrem możesz zrobić jeszcze jeden test. Zamknij oczy i wyciągnij przed siebie obie ręce. Otwórz oczy – dłonie powinny być na tej samej wysokości. Jeśli układają się niesymetrycznie, lub czujesz, że ułożenie ich na jednym poziomie wymaga ogromnego trudu – może to świadczyć o porażeniu jednej strony ciała.

Przypomnij sobie jakiś „łamaniec językowy” z dzieciństwa: „stół z powyłamywanymi nogami” lub „chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie” albo „król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego”. Osoba dotknięta udarem będzie miała ogromny kłopot, by powtórzyć składnie tego typu zdanie.

Jak rozpoznać udar?
Przewiń do góry