Jak zareagować gdy ktoś ma udar? Szybkie, zdecydowane działanie może uratować życie i ocalić sprawność.
Mam udar. Jak zareagować?
Jeśli podejrzewasz, że doznałeś udaru, natychmiast poszukaj pomocy. Liczy się każda chwila. Jeśli jesteś wśród innych ludzi, poproś o wezwanie karetki. Wyraźnie zaznacz, że doznałeś udaru i to sprawa życia i śmierci. Jeśli nie ma nikogo w pobliżu, zadzwoń sam na 112 lub 999 i przekaż dyspozytorowi informację o tym, że masz udar i podaj adres lub miejsce, w którym się znajdujesz.

Jeżeli jesteś świadkiem czyjegoś udaru, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 999. Podaj adres, pod który ma zostać wysłana karetka, swoje imię i nazwisko, oraz imię, nazwisko i wiek osoby, która doznała udaru. Jeżeli jest nieprzytomna, sprawdź czy oddycha.
W oczekiwaniu na pogotowie

Gdyby przestał oddychać zgłoś to dyspozytorowi pogotowia i przystąp do reanimacji. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej na 5-6 cm z częstotliwością dwóch ucisków na sekundę. Przyłóż szczelnie usta do ust nieprzytomnej osoby i wdmuchnij dwa razy powietrze. Powtarzaj naprzemiennie sekwencję 30 ucisków i dwóch oddechów aż do momentu, gdy wróci oddech u osoby nieprzytomnej lub do przyjazdu ratowników.
W oczekiwaniu na karetkę, jeśli pacjent jest przytomny, zapisz jak najwięcej informacji przydatnych dla lekarza: leki, które stale bierze chory, choroby, na które cierpi, uczulenia i alergie, co i kiedy ostatnio jadł i pił, numery telefonów najbliższych osób, które trzeba powiadomić.
Nie podawaj żadnych leków, środków przeciwbólowych, jedzenia ani napojów.
Ułóż chorego na boku. Dbaj, by mógł swobodnie oddychać. Jeśli wymiotuje, pilnuj, by się nie zachłysnął. Nie zostawiaj go samego aż do przyjazdu karetki pogotowia.