Komu grozi udar?

Komu grozi udar? Można na to pytanie odpowiedzieć jednym słowem: każdemu. Ale bez wątpienia są czynniki ryzyka, które zwiększają ryzyko „zawału mózgu”.

Zastanawiasz się czy Tobie lub Twoim bliskim grozi udar? Przeczytaj jakie są czynniki ryzyka:

– nadciśnienie tętnicze

– miażdżyca naczyń krwionośnych

– palenie papierosów

– cukrzyca

– stres

– otyłość

– wiek

– zaburzenia krzepliwości krwi

– nadużywanie alkoholu

– używanie narkotyków

– wysoki cholesterol

– brak aktywności fizycznej

Wiele z tych czynników ryzyka jest ze sobą powiązanych. Otyłość najczęściej oznacza brak aktywności fizycznej, wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę i nadciśnienie. Stres powoduje, że możemy sięgać po papierosy, alkohol, czy narkotyki. Palenie papierosów i wysoki poziom cholesterolu mogą doprowadzić do miażdżycy naczyń krwionośnych.

Czy można uniknąć udaru?

jacek rozenek udar książka

Bardzo wiele zależy od nas samych. Istotą profilaktyki udarowej jest świadomość tego jak na nasze zdrowie wpływa „dobre prowadzenie się” czyli dieta i aktywność fizyczna. Zmiana stylu życia w postaci stosowania regularnego wysiłku fizycznego, właściwa dieta z wprowadzeniem nawyków żywieniowych ograniczających spożycie tłuszczów zwierzęcych oraz soli, jedzenie posiłków z przewagą warzyw i owoców, picie dużej ilości płynów, przede wszystkim wody, oraz dbanie o odpowiednią masę ciała oraz zaprzestanie palenia tytoniu i nadużywania alkoholu mają bardzo istotny wpływ na profilaktykę udaru mózgu.

Komu grozi udar?
Przewiń do góry