Jak się chronić przed udarem? – 7 filarów zdrowia

Nie ma pewnego sposobu na uniknięcie udaru mózgu. Ale można znacznie obniżyć jego ryzyko, dbając o swoją formę fizyczną i psychiczną.

Nie ma pewnego sposobu by ochronić przed udarem. To choroba, która może się przydarzyć nawet najbardziej dbającym o swoje zdrowie sportowcom. Ale mimo wszystko warto zminimalizować ryzyko udaru, dbając o swoją formę fizyczną i psychiczną. Oto 7 filarów zdrowia, które są kluczem do profilaktyki przeciwudarowej.

W profilaktyce udaru mózgu pomoże przede wszystkim obniżenie ciśnienia, zrzucenie nadwagi, regularny wysiłek fizyczny, ograniczenie czerwonego mięsa i alkoholu, rzucenie palenia. Jakie są konkretne zalecenia, by ochronić się przed udarem?

1. Zachowuj odpowiednią dietę. Kontrolowanie wagi ciała i dostosowanie diety do twojej aktywności to klucz do zdrowia. Zbilansowane posiłki i unikanie zbyt dużej ilości mięsa i cukru pomogą uniknąć otyłości, która jest główną przyczyną pogorszenia stanu zdrowia.

2. Kontroluj stres. To oczywiście dużo łatwo powiedzieć, niż zastosować. Ale tam gdzie masz taką możliwość, staraj się unikać gwałtownych i długotrwałych sytuacji stresowych. Jeśli nie możesz całkowicie wyeliminować ze swojego życia stresu, pomyśl o metodycznym obniżaniu poziomu nerwów za pomocą medytacji, jogi, czy spacerów na świeżym powietrzu.

3. Śpij w nocy co najmniej osiem godzin, najlepiej przy uchylonym oknie.

Ruszaj się codziennie

jacek rozenek udar książka

4. Jeśli możesz gdzieś dojść na piechotę, zostaw samochód w garażu. 12500 kroków dziennie pomoże ci utrzymać dobrą kondycję i wzmocni mięśnie. 

5. Sport wyczynowy to skrajne obciążenie organizmu, niewskazane dla ogólnej poprawy stanu zdrowia. Zamiast katowania się na siłowni kilka razy w miesiącu, lepiej postawić na regularne spacery z kijkami nordic walking, czy spokojne przebieżki po parku.

6. Rzuć palenie. Naprawdę nie warto zapychać płuc nikotyną i substancjami smolistymi.

7. Żyj z pasją. Codziennie ucz się czegoś nowego, gimnastykuj umysł, podróżuj, często się śmiej i zachwycaj światem. Pozytywne nastawienie do ludzi, świata i do samego siebie, obniża poziom stresu i pomaga dłużej żyć.

Jak się chronić przed udarem? – 7 filarów zdrowia
Przewiń do góry