Czym jest udar?

Co to jest udar? – warto zadać sobie to pytanie, bo statystyki są nieubłagane. Szansa, że udar dotknie nas lub kogoś z naszych bliskich jest duża.

Udar dotyka kogoś na terenie Polski średnio co 8 minut. Liczbę osób dotkniętych udarem szacuje się na ponad 60 000 rocznie. Na świecie co 6 sekund umiera z powodu udaru człowiek, rocznie jest to aż ponad 5 milionów ludzi. Udar mózgu jest trzecią, po chorobach serca i nowotworach, przyczyną zgonów oraz najczęstszą przyczyną trwałej niesprawności u osób powyżej 40. roku życia.

Trzy czwarte udarów to tzw. „zawał mózgu”, czyli udar niedokrwienny polegający na zatorze w naczyniach krwionośnych, w wyniku którego do pewnych obszarów mózgu nie dochodzi krew. Przestaje działać wymiana gazowa, nie jest dostarczany tlen i odbierany dwutlenek węgla. Komórki, do których nie dopływa świeża krew tętnicza, zaczynają się „dusić” i obumierają. To proces nieodwracalny, ale na szczęście nie natychmiastowy. Jeśli w ciągu 3-5 godzin chory trafi do szpitala, gdzie lekarz trafnie postawi diagnozę i pacjent będzie poddany prawidłowemu leczeniu, szanse na powrót do pełnej sprawności są duże. Każda godzina zwłoki to tygodnie, a może i miesiące żmudnej rehabilitacji, bez gwarancji sukcesu.

Liczy się każda minuta!

jacek rozenek udar książka

Drugi rodzaj udaru to krwotoczny, czyli potocznie „wylew krwi do mózgu”. Najczęściej wiąże się to z pęknięciem naczynia krwionośnego lub tzw. tętniaka i ma bardzo burzliwy przebieg nie pozostawiający czasu na wątpliwości i dylematy. Wiąże się z szybką utratą przytomności i obrzękiem mózgu.

W przypadku obu typu udarów kluczowa jest jak najszybsza pomoc lekarska. W szpitalu jest możliwa diagnostyka (tomografia, badanie USG tętnic dogłowowych) i natychmiastowe podanie leków zmniejszających obrzęk mózgu, rozpuszczających skrzeplinę, a w najpoważniejszych przypadkach – operacja neurochirurgiczna. Udar to nie jest choroba, którą da się „wyleżeć”, albo „rozejdzie się” więc najgorsze co możesz zrobić to odwlekać telefon na pogotowie. Pamiętaj: liczy się każda minuta!

Czym jest udar?
Przewiń do góry